(Nie)zrównoważony Bałtyk to cykl webinariów, na które zapraszamy zarówno młodzież szkolną, nauczycieli, jak i rodziców, dla których Bałtyk znaczy coś więcej niż tylko morze.
I Webinar: Prawie wszystko co chcecie wiedzieć o Bałtyku.
Tymon Zieliński
25 Października 12:00 – 12:45
W ramach I webinarium porozmawiacie o unikatowym Morzu Bałtyckim, które jest stosunkowo młodym akwenem, półzamknięte, charakteryzujące się wyjątkowymi ekologicznymi i hydrologicznymi właściwościami, takimi jak ograniczona wymiana wód, zróżnicowane, jednak w większości niskie zasolenie, oraz dość niską liczbę gatunków, z których wiele przystosowało się do tych unikatowych półsłonych warunków. Morze Bałtyckie na co dzień poddawane jest wielu presjom antropogenicznym, zaburzającym jego zdrową kondycję i stanowiącym potencjalne zagrożenie dla przyszłego rozwoju.
Webinar prowadzony będzie przez Tymona Zielińskiego, który jest liderem zespołu badania i edukacji w zakresie klimatu i oceanów w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie, gdzie zajmuje stanowisko profesora, kierownika Studium Doktoranckiego oraz koordynatora Szkoły Doktorskiej GeoPlanet. Jest aktywnym badaczem, współautorem ponad 100 recenzowanych artykułów naukowych oraz blisko 200 wystąpień konferencyjnych. W latach 2016-2020 był przedstawicielem Europy Środkowo-Wschodniej oraz członkiem grupy ekspertów ONZ ds. Regularnego Procesu Globalnego Raportowania i Oceny Stanu Środowiska Morskiego (ang. Regular Process for Global Reporting and Assesment of the State of the Marine Environment). W 2019 roku został członkiem komitetu sterującego Panelu Komunikacyjnego Europejskiej Rady Morskiej (ang. European Marine Board Communication Panel), a od 2020 roku jest przewodniczącym grupy roboczej ds. Klimatu i Oceanów Koalicji EU4Ocean.
Dołącz do spotkania Zoom:
https://us06web.zoom.us/j/87842310172?pwd=VU5raWxtdnVKbHl6bXE2VGxuSXFYdz09
Identyfikator spotkania: 878 4231 0172
Kod dostępu: 235257
II Webinar: Mroczne strony Bałtyku, czyli o zagrożeniach i ich minimalizacji.
Aleksandra Koroza
26 Października 12:00 – 12:45
Podczas II webinaru będziemy rozmawiać o zanieczyszczeniu oceanu lekami, plastikiem i hałasem w kontekście Morza Bałtyckiego.
Mroczna toń Bałtyku, wielu uważa że niewiele w niej życia, jednak bardzo się myli. Wodne przestworza naszego morza wypełnione są życiem zarówno takim, które jest dla nas widoczne gołym okiem jak i takim, które aby zauważyć potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, ale dlaczego to ma właściwie znaczenie? Otóż zależności między naszym komfortem życia a często nawet możliwością przeżycia w niektórych rejonach na świecie jest nierozerwalnie związana z oceanem (tutaj określenie to dotyczy wszystkich mórz i oceanów na świecie). Czy wiecie, że ponad 3 biliony ludzi na świecie potrzebuje oceanu aby przeżyć. To oznacza jedno musimy wiedzieć co zagraża oceanom aby przetrwać ich dobra kondycja to nasza przyszłość. Na oceany czyha wiele zagrożeń jednak dzisiaj skoncentrujemy się jedynie na kilku z nich.
Webinar prowadzony będzie przez Aleksandrę Korozę, biolożkę morza z zamiłowania i wykształcenia. Ukończyła studia magisterskie w Bangor University w Walii na kierunku biologia morza oraz licencjackie na kierunku oceanografia na Uniwersytecie Gdańskim. Aktualnie pracuje w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie, gdzie jej głównym zainteresowaniem jest mapowanie usług ekosystemowych i wartości kulturowych w ramach zagadnień związanych z morskim planowaniem przestrzennym. Zaangażowana w prowadzenie i organizację różnego rodzaju zajęć edukacyjnych w ramach, których realizuje tematy związane z zagrożeniami dotyczącymi mórz i oceanów i działaniami podejmowanymi w celu ich minimalizacji.
Dołącz do spotkania Zoom:
https://us06web.zoom.us/j/89598834691?pwd=M3Z6MFNUa1UvYkNmTDUzNzlYM1NFZz09
Identyfikator spotkania: 895 9883 4691
Kod dostępu: 877642
III Webinar: Rybołówstwo bałtyckie – historia, teraźniejszość i relacje ze środowiskiem.
Tomasz Kijewski
27 Października 12:00 – 12:45
II webinar dotyczyć będzie żywności z morza, która jest istotnym składnikiem ludzkiej diety od najdawniejszych czasów. Inaczej niż na lądzie, większość tych produktów jest wynikiem polowania, a to nie może dziać się bez wpływu na ekosystem. Jak wiele ryb wyławiało się z Bałtyku kiedyś i teraz? Jakie dobre praktyki oraz błędy towarzyszą tej eksploatacji? Czy bałtyckie ryby są bezpieczne dla zdrowia? Jaki jest stan zasobów ryb w Bałtyku i jaka jest przyszłość bałtyckiego rybołówstwa?
Webinar prowadzony będzie przez Tomasza Kijewskiego, który jest członkiem zespołu Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie. Dr Kijewski jest biologiem specjalizującym się w genetyce fauny morskiej oraz edukatorem. Jest zaangażowany w działania edukacyjne, biorąc udział bądź współorganizując liczne festiwale i pikniki naukowe oraz warsztaty i wykłady dla młodzieży i dorosłych. Jest autorem bloga rybanapiatek.wordpress.com.
Dołącz do spotkania Zoom:
https://us06web.zoom.us/j/88987451585?pwd=cVY2VTdQT2lJZzZubDZlaFE3Yk1jUT09
Identyfikator spotkania: 889 8745 1585
Kod dostępu: 335211
Webinaria są realizowane w ramach projektu „Bałtyk – zasób, wspólnota, zagrożenie” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Podczas webinariów będzie czas także na dyskusję i nurtujące was pytania.
Wcześniej mozecie przesłąć je na adres office@todaywehave.com albo zadać na czacie podczas webinarium.
ZAPRASZAMY