Niepodręcznik Oceaniczny to wspólnaa inicjatywa Instytutu Oceanologii PAN i Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, realizowana we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowymoraz Today We Have.
Niepodręcznik Oceaniczny jest oddolnym projektem wynikającym z sytuacji epidemiologicznej w Polsce, która uniemożliwiła prowadzenie edukacji morskiej w Akwarium Gdyńskim i warsztatów „Ocean zmian” w Instytucie Oceanologii PAN w dotychczasowej formie.
Celem Niepodręcznika jest nie tylko zaciekawienie odbiorców tematyką związaną z szoroko rozumianym środowiskiem morskim, czy wytłumaczenie podstawowych zjawisk zachodzących w przyrodzie. Chodzi nam także o budowaniu społeczności, która uznaje sens realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z morzami i oceanami, a także budowanie społeczności Ocean Literacy, która rozumie w jaki sposób wpływa na nią ocean oraz jaki wpływ ona na niego wywiera.
Niepodręcznik Oceaniczny to seria krótkich filmików, poruszających najrozmaitsze kwestie związane ze środowiskiem morskim. Od Dekaty Oceanów, przez zmianę klimatu, relacje z atmosferą, życie w Oceanie, ekologię, a także działania organizacji międzynarodowych takich jak Organizacja Narodów ONZ.
Pandemia sprawiła, że filmy powstają w domach, na plaży, w laboratoriach co przybliża odbiorców do nadawców, odczarowując w ten sposób obraz ludzi nauki, jako niedostępnych postaci.
Wszystkie dotychczacowe odcinki można obejrzeć na stronie Ocean Literacy.
Filmy publikowane są na profilach facebookowych Akwarium Gdyńskiego, Instytutu Oceanologii PAN, Sopockiego Towarzystwa Naukowego oraz Today We Have.
Zachęcamy do oglądania i komentowania.